Cenu Zlatý Amper získal Smartbox z VUT. Na jeho vývoji spolupracuje společnost EG.D, která jej testuje ve své distribuční síti

Veletrh Amper na brněnském výstavišti patří v oboru energetiky a elektrotechniky k nejvýznamnějším akcím ve střední Evropě. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FEKT) na letošní akci představila pod názvem Smartbox novinku pro oblast energetických sítí, na které spolupracuje s distribuční společností EG.D, která patří do skupiny E.ON. Projekt zaujal i odbornou porotu, která jej ověnčila titulem Zlatý Amper 2024 jako jeden z nejpřínosnějších exponátů veletrhu.

 

Společný úspěch na veletrhu Amper, zleva: Marek Jelínek, ředitel SŠEE Sokolnice; Ladislav Janíček, rektor VUT; Pavel Čada, místopředseda představenstva distribuční společnosti EG.D; Vladimír Aubrecht, děkan FEKT. | Autor: Nikola Číková


Smartbox představuje unikátní technické řešení pro chytré měření a řízení zátěže v energetických sítích. Toto zařízení dokáže transformovat současné elektroměry na tzv. smart metery. Navíc připojení Smartboxu k elektroměru na rozhraní zákazníka umožňuje řízení a regulaci výroby a spotřeby za odběrným místem.

„Energetika prochází transformací, a to před nás staví nové výzvy, jako je například masivní připojování obnovitelných zdrojů, sdílení energií nebo komunitní energetika. Naši síť proto stále více smartifikujeme, což je klíčové pro její budoucí spolehlivý a efektivní provoz a rozvoj. Chytré technologie, jako jsou například reclosery, chytré trafostanice nebo smart metery nám pomáhají více vidět, co se v soustavě v reálném čase děje, a zároveň díky nim můžeme na dálku řídit toky energií tak, abychom zajistili flexibilitu pro naše odběratele a aby síť fungovala ještě efektivněji. A v tom nám pomáhají i smartboxy vyvinuté kolegy z VUT, které nyní testujeme v reálném provozu,“ přibližuje Pavel Čada, místopředseda představenstva distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON.

 

Smartbox – unikátní komunikační jednotka pro monitorování i řízení výroby spotřeby elektrické energie. | Autor: Nikola Číková
 

Právě Smartboxy byl osazen i demonstrátor chytrého dobíjení a sdílení energie, který mohli vidět návštěvníci veletrhu Amper. Interaktivní model vymysleli akademici z VUT ve spolupráci s pracovníky E.ONu a EG.D. Demonstrátor odkrývá laikům procesy, které se odehrávají za nabíječkou na straně distributora, ale i to, jak chytrá síť komunikuje.

Interaktivní model nyní poslouží jako výuková pomůcka pro další generace energetiků. Ti si na něm mohou vyzkoušet, jak funguje moderní, bezpečná a chytrá smartifikovaná distribuční síť. „Máme z ocenění velkou radost. A chtěli bychom poděkovat kolegům z VUT, že naše dlouhodobá spolupráce skvěle funguje a velmi si jí vážíme.,“ dodává Pavel Čada.

 

Petr Mlýnek z FEKT představuje demonstrátor chytrého dobíjení a sdílení energie. | Autor: Nikola Číková


„Ocenění Zlatý Amper odráží kvalitu aplikovaného výzkumu a vývoje na VUT a ukazuje na význam a přínos spolupráce soukromé a akademické sféry. Těší mě nejen tento úspěch, ale i skutečnost, že naši výzkumníci přináší konkrétní a užitečná technická řešení pro reálné prostředí, po kterých volá společnost. Praktické uplatnění výsledků je mimo jiné kritériem efektivnosti investic vynakládaných na výzkum a vývoj. Blahopřeji všem, kteří se na vývoji Smartboxu podíleli,“ komentuje úspěšný výsledek Ladislav Janíček, rektor VUT.

Na mezinárodním veletrhu AMPER byly představeny také výsledky spolupráce Vysokého učení technického v Brně a společnosti EG.D v oblasti kybernetické bezpečnosti. Vedle metodiky testování vzdálených terminálových jednotek pro dispečerské řízení k nim patří především spolupráce na vzniku certifikačního schématu kybernetické bezpečnosti chytrých elektroměrů. „Toto schéma poskytne spotřebitelům záruku splnění požadavků na kybernetickou bezpečnost. Certifikovaný produkt bude pro spotřebitele z pohledu kybernetické bezpečnosti vyhovující,“ doplňuje Petr Číka, tajemník Ústavu telekomunikací FEKT VUT.

 

Vývojáři a partneři projektu Smartbox s cenou, zleva: Petr Číka, Lukáš Benešl, Petr Mlýnek, Martin Rusz (všichni Ústav telekomunikací FEKT VUT), Pavel Čada a Michala Vlčková (oba EG.D). | Autor: Nikola Číková
 

Kyberbezpečnost distribučních sítí je pro energetiky i vědce společnou prioritou, stejně jako hledání nových talentů. „Umožňuje nám to nasazení technologií v reálném prostředí, a zároveň naši studenti vidí široké možnosti uplatnění, třeba v EG.D,“ uzavírá Číka.

Na FEKT se v blízké budoucnosti předpokládá akreditace laboratoře Smart Grid, která bude určena k testování a následné certifikaci nejen chytrých elektroměrů.

Autor: text vznikl ve spolupráci EG.D a Vysokého učení technického v Brně

Související:
Smartbox, BUTCA a rozšířená realita. FEKT se prezentuje na veletrhu AMPER
Zlatý Amper 2022: Pájecí stanice z FEKT získala Zlatý Amper


Kybernetická bezpečnost je jedno z klíčových témat 125. výročí VUT.


Zdroj: vut.cz