Jaké obory u nás najdete a proč je studovat?

Informační a komunikační technologie

Telekomunikace a IT sítě nás obklopují v každodenním životě a neustále se vyvíjí. Bez specialistů v oboru telekomunikací a sítí by dnes svět nemohl fungovat. V digitálním světě již nekomunikují jen lidé mezi sebou, ale také lidé se stroji, ale i stroje se stroji. Proč tomu tak je? Digitální svět je pro současný svět nepostradatelný a díky komunikaci lze mnoho věcí urychlit. V globalizovaném světě spolupracují lidé na dálku prostřednictvím videokonferencí, posílají si data napříč světem, ale i řídí průmyslové podniky vzdáleně prostřednictvím počítače, tabletu či jiného komunikačního zařízení. Tento komfort jim zajišťuje stále se rozvíjející oblast informačních a komunikačních technologií.

Kybernetická bezpečnost

Kybernetická bezpečnost hýbe světem. Zajímá nás, kdo všechno má přístup k našim datům, kdo je může odposlouchávat, analyzovat, měnit a zneužívat. Stále častěji se z médií dozvídáme o kybernetických útocích na průmyslové podniky, nemocnice či státní instituce. Nejsou výjimkou ani útoky na kritickou infrastrukturu, jakou jsou elektrárny či vojenská zařízení. Organizace vynakládají stále větší úsilí a prostředky na zabezpečení svých sítí, státy zřizují specializované pracoviště pro boj s kybernetickým zločinem, organizují se mezinárodní cvičení pro přípravu expertů na kyberútoky. I přesto je tento obor dosud v plenkách a jeho rozvoj je teprve na svém začátku.

Audio inženýrství

Zvuk a zvuková technika nás obklopuje většinu našeho života - posloucháte hudbu na svých mobilních telefonech, počítačích nebo hi-fi soustavě, používáte hlasové asistenty, chodíte do kina, na koncerty a další akce. Pro hudební produkci jsou potřeba mikrofony, mixážní pulty, efektové procesory, syntezátory, audio software a záznamová technika a pro její zprostředkování zesilovače, sluchátka, reproduktorové soustavy, kompresní algoritmy a další. Produkce a konzumace hudby je oblastí audio inženýrství, která většinu lidí napadne jako první, ale není jedinou. Patří do něj i technika a algoritmy pro hlasovou komunikaci mezi lidmi a mezi člověkem a strojem, zvuk pro virtuální realitu, akustika prostorů, monitoring a analýza hluků a další.