Vnímání barvy člověkem, prostory XYZ a Lab – applet

Applet demonstruje barevného vnímání člověka na základě spektrálního složení světla, které dopadá na jeho sítnici. Vjem je modelován pomocí barevných prostorů XYZ a LAB.

Ovládání appletu

Uživatel má především možnost modelovat zdroj záření (formou spektra vlevo nahoře) a odrazivost materiálu (koeficienty odrazivosti pod ním). Tyto grafy lze modifikovat buď přímo myší nebo zvolit některé z uložených nastavení v dialogu „Vstupní hodnoty“. Zde je také možno zvolit typ pozorovatele (model z roku 1964 lehce upravuje podmínky oproti modelu 1931). Na výběr jsou zdroje definované sdružením CIE: A pro žárovku, F pro fluorescenční svítidla a D pro denní světlo. Teplotu denního světla je možné nastavit. U odrazivosti jsou na výběr reálné objekty změřené spektrofotometrem, a navíc tzv. perfektní difuzor. Nad dialogem se zobrazuje součin, tj. spektrum, které vchází do oka pozorovatele.

Je také možno zvolit typ pozorovatele (model z roku 1964 lehce upravuje podmínky oproti modelu 1931). Charakteristiku zvoleného pozorovatele je vidět v dalším grafu. Ten zobrazuje křivky spektrální citlivosti jednotlivých druhů čípků, tzv. průběhy xyz. Součinem těchto tří citlivostních charakteristik se spektrem dostáváme tři barevné grafy, jejichž integrál (součet) pak dává hodnoty X, Y, resp. Z. Tedy čím větší plocha x, y, z, tím větší je pak hodnota X, Y, Z. Tabulka vprostřed dole ukazuje tyto vypočtené hodnoty spolu s přepočtem do prostorů LAB a xyY.

Hodnoty X, Y, Z jsou normalizované vůči hodnotě Y perfektního difuzoru. LAB souřadnice se počítají tak, že jsou závislé na XYZ souřadnicích samotného zdroje světla.

Zde je možné stáhnout samostatně spustitelnou aplikaci (ve větším okně).


(c) 2013, Július Stecík, Pavel Rajmic, Ústav telekomunikací, FEKT, VUT v Brně