Barvení šedotónových obrazů (nepravé barvy) – applet

Aplet demonstruje metodu umělého barvení šedotónových obrázků (tzv. pseudobarvy nebo také nepravé barvy). Šedotónové snímky mohou být např. výstupem rentgenového nebo sonografického vyšetření, kdy umělé přebarvení původní škály pomůže z obrázku dostat více informace, což je dáno vlastností lidského vidění – je tak možné využít v širší míře receptory na sítnici oka a tím zobrazit více detailů.

Ovládání

V levé části okna se nachází šedotónový obraz, který si uživatel může vybrat z roletky Výběr obrázku. K dispozici je několik rentgenových snímků, tři testovací obrazy a dvě fotky. V pravé části okna se pak nachází obraz, na který se aplikuje vybraná barevná škála (paleta).

K výběru jsou předpřipraveny čtyři barevné palety HSV, Jet, cool a hot skrze roletku Výběr barvící palety. Dále je možné nastavit vlastní paletu výběrem položky Lineární gradient. Tím se odemknou políčka Barvy koncových bodů. Přepnutím mezi Bílou a Černou může uživatel zadat dvě hodnoty RGB, které budou příslušet koncům šedotónové palety (tedy bílé, resp. černé). Ostatní hodnoty mezi těmito body se automaticky lineární interpolují. Novou paletu aplikujeme tlačítkem Proveď přebarvení. Kompletní škály se nacházejí jako svislé proužky vprostřed mezi obrazy.

Pod výstupním obrazem se ještě nachází posuvník Nastavit gamma korekci, který nastavuje výstupní gamma funkci barevné palety. Standardně je tato hodnota nastavená na 1,0, minimum je pak 0,1 a maximum 8,0. Při každé změně palety se hodnota vrátí na 1,0.


(c) 2014 Luděk Novotný, Pavel Rajmic, Ústav telekomunikací, FEKT, VUT v Brně